اهمیت فن بیان و سخنرانی

همه ما مطمئنا در موقعیت صحبت کردن قرار گرفته ایم و برخی احتمالا نتوانسته ایم خوب صحبت کنیم و شاید بعضی مواقع از دست خودمان عصبانی هم شده باشیم که نتوانستیم منظور حرف خود را به طرف مقابل برسانیم.

سخنرانی در واقع صحبت کردن جلو جمع است حالا ممکن است اندازه جمع متفاوت باشد یعنی از دو نفر تا هزاران نفر!

یعنی اینکه ما میخواهیم صحبتی انجام دهیم و حرف خودمان را بزنیم.

فن بیان یعنی نحوه گفتن حرف مان، که ما چگونه صحبت خودمان را به شخص یا اشخاص مقابل برسانیم که به بهترین نحو حرف ما درک شود.

 

سخنرانی

وقتی صحبت از سخنرانی میشود ناگهان همه به فکر یک سالن هزار نفره که همه توجه ها سمت سخنران است فکر می کنند ، که گرچه این تصور درست است ولی همیشه سخنرانی این نیست.

سخنرانی میتواند در یک گروه کوچک دوستانه صورت بگیرد با هدف های متفاوت مثلا هدف از یک سخنرانی متقاعدسازی است و هدف سخنرانی دیگر انگیزشی و ….

این مهارت می تواند در تمام قسمت های زندگی به شما کمک کند حتی در صحبت های دونفره و یاد گرفتن این مهارت در قرن بیست ویکم امری الزامی است.

 

افراد قدرتمند

شاید شما هم مثل من هرساله لیست افراد قدرتمند دنیا را بررسی می کنید و در رابطه با ویژگی های آنها مطالعه می کنید که این افراد به چه دلالیلی قدرتمندند و جالب است که در 99 درصد موارد شما به سخنرانی حرفه ای بر میخورید که این افراد سخنرانان حرفه ای هستند.

وقتی با خودمان فکر کنیم منطقی است که یک فرد اگر میخواهد رهبر گروهی باشد باید بتواند افکارش را به دیگران انتقال دهد تا از او پیروی کنند و بهمین دلیل همه این افراد سخنرانی را خوب بلدند و جمله معروف استیو جابز که میگوید:

نحوه ارائه هر چیز اهمیت آن را مشخص میکند.

به این مطلب اشاره دارد که اگر شما نتوانید مطلب یا محصول خودتان را به خوبی ارائه کنید در واقع اهمیت آن محصول را نتوانستید به مخاطب خود نشان دهید.

 

برونگراها

شاید برخی از افراد را ببینیم که نه کلاسی رفته اند و نه دنبال تکنیک بودن ولی راحت می توانند در جمع صحبت کنند. باید به این نکته اشاره کنم که از لحاظ روانشناسی و مدل شخصیت شناسی ام بی تی آی mbti همه ای انسان ها در برقراری روابط دو مدل هستند.برونگراها که افرادی معاشرتی اند و با مردم ارتباط خوبی دارند و در جمع ها زیاد صحبت می کنند و درونگراها که افرادی معاشرتی نیستند و در خلوت خودشان حالشان بهتر است و تمایل زیادی به ارتباط گرفتن ندارند.

برونگراها به این دلیل که تمایل به حرف زدن زیادتری دارند می توانند سخنرانان بهتری باشند ولی برخی از برونگراها که ما میبینیم بدون دانستن هیچ تکنیک و هیچ کلاسی سخنرانی میکنند.قسمتی از این توانایی برمیگردد به تیپ شخصیتی شان ولی مشکل اینجا است که این افراد میتوانند در جمع صحبت کنند ولی در کل سخنرانی این نیست.

سخنرانی تکنینک هایی دارد که برونگراها اگر بدانند میتوانند سخنرانی قشنگ تری ارائه دهند و خیلی از سخنرانی ها که برای متقاعدسازی برگزار میشود از برونگرایی کاری ساخته نیست.

 

 

هوش کلامی

روانشناس معروف هوارد گاردنر نظریه ای دارد مبنی بر هوش های چندگانه که در این نظریه گاردنر یکی از هوش ها را هوش کلامی معرفی میکند و هوش کلامی به ما نشان می دهد که یک بچه مهارت حرف زدنش بهتر از بقیه مهارت هاست یعنی اینکه استعداد این بچه در زمینه هایی مانند سخنرانی و مشاوره است.

خبر خوب این است که هوش کلامی قابل ارتقا دادن است و شما میتوانید این هوش را در خودتان پرورش دهید.

یکی از کارهایی که میتواند در پرورش هوش کلامی به شما کمک کند سخنرانی است، سخنرانی به شما یاد می دهد که چگونه از صدایتان و قدرت تان در  بهتر رساندن پیام کمک کنید تا افراد از صحبت های شما لذت ببرند.

 

تکنیک ها

از تکنیک های مهمی که میتواند در سخنرانی  به شما کمک کند و شما در کلاس انواع آن را تمرین میکنید این موارد است:

ضبط صدا

امروزه همه موبایل دارند که میتواند صدا را ضبط کند شما با روزی سه دقیقه ضبط صدای خودتان و گوش دادن به آن و برطرف کردن نقاط ضعف خودتان میتوانید شاهد بهتر شدن در حرف زدن خودتان باشید.

 

فیلمبرداری

این کار را باز هم میتوانید با موبایلتان انجام دهید. به یکی از دوستان تان بگویید هنگام تمرین از شما فیلم بگیرید با این کار شما میتوانید زبان بدن خود را کاملا مشاهده کنید و این کار برای شما معجزه میکند.

 

آیینه

تکنیک کلاسیک و ساده سخنرانی جلو آیینه که میتواند به شما نشان دهد ارتباط چشمی و زبان بدن تان چگونه است و مشکلات خود را میتوانید در حین سخنرانی مشاهده کنید.

 

و تکنیک های زیاد و متفاوتی که در دنیای سخنرانی امروزه وجود دارد که شما میتوانید با شرکت در دوره جامع  سخنرانی و فن بیان این تکینک ها را یاد بگیرید تا به شما در بهتر سخنرانی کردن کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *