تجربه ای آشنا از صحبت در جمع

سخنرانی و فن بیانچند روز پیش ارائه ای برای کلاس روانشناسی داشتم که مورد استقبال دوستانم قرار گرفت و برای آن  تحقیقی درمورد استرس انجام داده بودم (استرس یک عامل ذهنی، عاطفی یا روانی است که بر اثر تحریکات بیرونی بوجود می آید).

عوامل بیرونی شامل مواردی همچون سخنرانی است که باعث افزایش استرس ما میشوند و این استرس جز با تمرین وفهمیدن مباحث سخنرانی برطرف نمیشود.

سخنرانی و صحبت کردن در جمع جزء  ترس هایی است که همیشه در نسل بشر وجود داشته و اگر نتوانیم ترس و استرس خود را در هنگام صحبت کردن در جمع کنترل کنیم در برخی موارد حتی اعتبار ما زیر سوال می رود.

چند سال پیش در جلسه ای بحث درباره موارد مهم آموزشی و موانع تحصیل در دانشگاه بود که دوستان یکی پس از دیگری در این مورد صحبت میکردند، در این میان بعضی از افراد خیلی خوب صحبت میکردند و در مقابل بعضی دیگر واقعا افتضاح بودند، تا اینکه چرخه ادامه یافت و نوبت به من رسید ، سرم را بلند کردم، تمام توجه ها به من جلب شده بود همان یک لحظه کافی بود هر آنچه در ذهن داشتم پاک شود زیرا من فردی درونگرا بودم و از طرفی هم عادت به صحبت در جمع نداشتم ، صحبت کردم ولی خودم هم فهمیدم چه گفتم …

آن روزها گذشت و همان روز هدف من صحبت کردن در جمع و سخنرانی شد. و شروع کردم به یادگیری سخنرانی و دریافت اطلاعاتی که مرا برای درک وضعیت آگاه تر میکرد به طور مثال :

نکته ۱:وقتی شما اولین بار جلو جمع قرار میگیرید در مغز شما دوپامین ترشح می شود.سخنرانی و فن بیان

این ماده شیمیایی باعث میشود مغز شما مانند یک صحفه سفید شود و همه چیز از یاد شما برود و تنها راه برای حل این معظل تمرین، تمرین و تمرین و سخنرانی در جمع است .

نکته ۲: در مغز شما ناحیه ای بعنوان خجولی وجود دارد که این ناحیه باید با رفتن جلو جمع و صحبت کردن تحریک شود و برای مغز صحبت کردن جلو جمع، عادی محسوب شود.

نکته ۳: تمام مردم دنیا از سخنرانی می ترسند، و ترسیدن از سخنرانی بد نیست و فقط باید کنترل شود.

نکته ۴: خیلی جالب است بدانید که هیچ کس جز شما متوجه استرس شما در روی صحنه نمی شود.

که شما می توانید با نکات بیشتر و سخنرانی کردن در جمع تمام این موارد را یاد بگیرید و بتوانید یک ارائه عالی داشته باشید.

و من از آن روز به بعد با تمرین هایی که داشتم توانستم در یک سالن ۷۰۰ نفره هم صحبت کنم و دوستانی که سالها پیش همراه من بودند از این موفقیت من بسیار متعجب شدند .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *